ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 24-ի նիստում Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին»  եւ կից այլ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ բազմաթիվ առաջարկների հիման վրա որոշակի փոփոխություններ են արվել: Մասնավորապես, Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի կենտրոնը Ջրառատից տեղափոխվել է Գայ բնակավայր: Հաջորդ փոփոխությամբ Նոր Հաճնի հետ 8 բնակավայր կմիավորվի, կլինեն Նոր Հաճն եւ Եղվարդ խոշորացված համայնքները:

At September 24 sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, moderated by Vahe Ghalumyan, the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on RA Administrative-Territorial Division and the enclosed ones was debated in the second reading.
The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan informed that some amendments were made on the bases of numerous proposals. In particular, the centre of Araks enlarged community of Armavir marz was moved from Jrarat to Gai settlement. According to the next amendment 8 settlements will unite with Nor Hachn, Nor Hachn and Yeghvard enlarged communities will be.